Jak dbać o len ?

041-zoye-posciel-lniana-natural-zapiecie-po-boku-haftowana-krzyzyk-bialy-detal

PRANIE LNIANEJ POŚCIELI – Niepowtarzalną cechą lnu jest to, że z każdym praniem polepsza się jego wygląd i miękkość. Wpływ na to ma zarówno jakość samego surowca jak i stosowane obecnie technologie i receptury jego obróbki. Tak więc wybraliście Państwo materiał prosty i łatwy w konserwacji. Len pierzemy w pralkach automatycznych od 40 o C do 95C (z gotowaniem). Szare, naturalne tkaniny lniane można prać w dowolnych temperaturach, ale będą one z czasem jaśniejsze (nawet przy użyciu proszków i płynów do koloru). Proces ten jest naturalny. Jeśli chcemy jak najdłużej zachować kolor, pierzemy w programie do tkanin delikatnych. Do prania bardzo zabrudzonej lub poplamionej pościeli możemy użyć odplamiaczy. Ważne jest by nie zawierały chloru, ten niszczy włókna.

SUSZENIE – Suszymy rozwieszone lub w suszarkach, nie przesuszamy jednak, by łatwiej prasować.

PRASOWANIE Zachęcamy do starych kanonów. Pościel należy skropić wodą (spryskiwacz), złożyć i pozostawić do nawilżenia włókien nawet na kilka godzin. Wyciągnąć i prasować na najwyższych temperaturach. Maglowanie jest jeszcze lepszym rozwiązaniem. Len uwielbia wodę, słońce i wiatr. Jest niewiarygodnie wytrzymały.

PRANIE ENZYMATYCZNE – Pranie chemiczne dodatkowo konserwuje, zmiękcza włókna i nadaje efekt lekkiego sprania. Pościel łatwiej się układa.